ÇAMLICA CAMİ

Türkiye’nin İstanbul şehrinde yer alan bir camidir. Çamlıca, Üsküdar’da yapımına 29 Mart 2013’te başlanan cami, cumhuriyet tarihinin en büyük camisidir. 63 bin kişi kapasiteli ve 6 minareli cami 57 bin 500 metrekarelik alana sahiptir. Cami külliyesinde aynı zamanda müze, sanat galerisi, kütüphane, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3 bin 500 araçlık otoparkı bulunmaktadır.

Caminin ana kubbesinin çapı İstanbul'u simgeleyecek şekilde 34 metre, yüksekliği ise İstanbul'da yaşayan 72 milleti simgeleyecek şekilde 72 metre olarak yapılmıştır. Kubbenin iç yüzeyine 16 Türk devletine ithafen, Allah'ın isimlerinden 16'sı yazılmıştır.

Caminin altı minaresinden ikisi 90'ar metre iken, diğer dört minare Malazgirt Meydan Muharebesi'ni simgeleyecek şekilde 107,1 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. 1 Temmuz 2016'da bitirileceği duyurulan camii, bu tarihe yetiştirilemedi ancak ibadete açıldı.

Çamlıca Camii'nde kılınacak olan ilk namaz ise, 2019 yılında Regaip kandilinde kılınmıştır. Daha sonra da caminin dönemin Cumhurbaşkanı tarafından resmi açılışı gerçekleştirildi. Caminin yapımına ise, yaklaşık olarak 66 milyon dolar harcandı.